Дати. Події. Факти.

17 вересня – 260-й день року (261-й у високосні роки) в григоріанському календарі. До кінця року залишається 105 днів

Цей день в історії України:

1834 рік – професора Михайла Максимовича затверджено на посаді ректора Київського університету св. Володимира.

1944 рік – у Київському державному університеті ім. Т.Шевченка засновано факультет міжнародних відносин.

1944 рік – у Чернігові відкрився будинок-музей Михайла Коцюбинського.

1989 рік – у Чернівцях розпочався І Республіканський фестиваль української пісні «Червона рута».

1991 рік – у Львові почалася перша міжнародна виставка-ярмарок «Галицькі контракти» (до 22 вересня), в якій взяли участь понад 120 українських підприємств, фірми Югославії, Польщі, Угорщини, Чехословаччини.

Сьогодні:

День рятівника України

Це свято, яке відзначається в Україні щорічно 17 вересня. Встановлене 12 вересня 2008 року указом Президента України на підтримку ініціативи громадськості та Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.

День рятівника святкують працівники: аварійно-рятувальних служб, пожежної охорони, інших спеціальних формувань, а також громадяни, які внесли свій внесок у справу ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, захисту життя і здоров'я людей.

17 вересня в церковному (православному) календарі:

Цього дня Православна Церква вшановує пам'ять ікони Пресвятої Богородиці «Неопалима Купина».

«Неопалима Купина» – одна з найвідоміших чудотворних ікон Богоматері. В основі її зображення – біблійне оповідання про явище пророку Мойсею на горі Хорив (Синай) палаючої купини або куща, який не згоряє. Богослови розтлумачили його як прообраз Богоматері. У православному мистецтві «Неопалима Купина» зображувалася у вигляді палаючого куща з укладеним у ньому образом Богоматері та уклінним пророком Мойсеєм перед ним.

В 16 столітті виникла символіко-алегорична композиція з поясним зображенням Богоматері з Немовлям Ісусом на руках. Вона оточена небесними сферами і двома перехрещеними прямокутниками з витягнутими загостреними кутами (утворюючими восьмикінцеву зірку), заповненими небесними силами, які славословлять та поклоняються Богоматері, і ангелами стихій – роси, грози, мороку, морозу, льоду, вогню; зі старозавітними прообразами Богоматері на її зображенні і в кутах ікони, які супроводжуються написами.

Неопалима Купина вважається покровителькою рятувальників, зокрема, пожежних.

За народним календарем:

У народі Неопалиму Купину вважали охоронницею від пожежі і блискавки. Відповідну молитву виголошували в це свято. Крім того, існував звичай у разі пожежі обходити довкола палаючого будинку з іконою Богородиці Неопалимої Купини.

Наші предки знали багато повір'їв, пов'язаних з пожежами, які були найстрашнішим лихом для селян поряд з неврожаєм. Наприклад, говорили, що пожежу, викликану блискавкою, можна загасити молоком від чорної корови, квасом або пивом. Вірили також, що якщо кинути в палаючий будинок білого голуба, то полум'я згасне. Врятувати від грозової пожежі могли чорна собака або кішка, що живуть в будинку.

Існували й особливі прикмети: пожежу віщували миші, що біжать по підлозі; зозуля, що летить по селі; заєць, той, що біжить по селищу. Цікаво, що пожежну бочку не можна було тримати у повній справності; говорили, що бути готовим до пожежі – спокушати Бога.

В цей час жінки починали викопувати цибулю, а чоловіки обходили сінники і тикали в них вилами – щоб прогнати із сіна «гнєтуху» і «трясуху», духів хвороби, які можуть взимку напасти на худобу. Так само вилами тикали в сухий мох, якщо будували будинок.

Цього дня народилися:

1853 – Михайло Павлик, український письменник, публіцист, критик

/Files/images/Павлик_Михайло.jpg

1864 – Михайло Коцюбинський, письменник, громадський діяч, класик української літератури

/Files/images/Коцюбинський_Михайло.jpg

1901 – Микола Глущенко, український живописець, радянський розвідник (агентурний псевдонім «Ярема»)

1935 – Тамара Софронівна Дідик, українська співачка (лірико-драматичне сопрано), народна артистка України, професор кафедри сольного співу Львівської національної музичної академії

/Files/images/Дідик.jpg

1952 – Віктор Савченко, український радянський боксер, дворазовий призер Олімпійських ігор

/Files/images/Viktor_Savchenko.jpg

1956 – Віктор Грачов, український і радянський футболіст, нападник донецького «Шахтаря» (1980-1990 рр.)

/Files/images/Грачов.jpeg

1976 – Євгеній Шестаков, український боксер

Цікаво знати:

У 1598 році голландські моряки відкрили Маврикій

Перше історичне свідчення існування острова знаходиться на карті виробництва італійського картографа Альберто Кантіно за 1502 рік. Арабським мореплавцям острів був відомий як Діна Аробі (Dina Arobi). Але ні італійці, ні араби, ні малайці ніколи не намагалися його заселити.

Першим європейцем, який на початку XVI сторіччя досяг острову Реюньйон (разом з Маврикієм входить до складу Маскаренського архіпелагу), був португальський мореплавець Педру ді Машкарен'яш. Трапилося так, що він в 1505 році відкрив Маврикій. Але португальців острів мало цікавив, постійних поселень вони не створювали.

Лише у 1598 році, після висадки на острів голландської ескадри адмірала Вібрандта ван Варвіка, він (острів) був названий Маврицій, на честь голландського принца Моріца Оранського і став частиною володінь голландської Ост-Індської компанії. Безлюдний острів був місцем, де екіпажі кораблів, шляхом до Індії, поповнювали запаси прісної води.

Протягом довгого часу свого існування Маврикій був колонією різних держав. Лише 12 березня 1968 року острів став незалежною державою у складі Британської Співдружності. У тому ж році країна була прийнята до ООН. А вже 12 березня 1992 року була проголошена незалежна республіка на чолі з президентом, що обирається раз на п'ять років.

17 вересня відзначають іменини володарі наступних імен: Юліан, Роберт, Олександр, Василь, Григорій, Олена, Іван, Митрофан, Михайло, Мойсей, Микола, Павло, Петро, Степан, Федір

Кiлькiсть переглядiв: 110

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.